partner.webyzavas.cz

Bezbariérové koupelny

Plánujete rekonstrukci koupelny pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace, ale nevíte co vše taková přestavba obnáší a potřebujete poradit? V našem koupelnovém studiu vám:
  • Poradíme s výběrem zboží,
  • v případě vašeho zájmu koupelnu zrealizujeme na klíč,
  • nabídneme praxí ověřená a certifikáty otestovaná madla a další zboží.
{fotogalerie} Při budování koupelny pro tělesně postižené je třeba se řídit určitými pravidly. Mezi ně patří například základní umístění koupelny. Ta by v domě měla být v přízemí, v patře pouze s možností vybudování schodišťové plošiny. Velkou roli hrají dveře. Musí být alespoň 80 cm široké, aby jimi projel vozík, případně prošli lidé s berlemi. Praktické jsou posuvné varianty, které se při otevření schovají do zdi. Jestliže se rozhodnete pro klasické dveře, měly by se otevírat směrem ven z koupelny pro případ, že by se postiženému něco stalo. Ostatní tak mají do koupelny snadnější přístup.

Vnitřní řešení koupelny

Celý prostor musí být dostatečně veliký, aby se v něm člověk na vozíku pohodlně vytočil. Manipulace s vozíkem zabere plochu přibližně metr a půl. Pro vozíčkáře je důležité i umístění vypínače, otvírání oken, sprchové baterie, košík na mýdlo, šampon apod. Zde počítejte s výškou mezi 70 až 120 cm. Dalším důležitým parametrem je možnost zajet s vozíkem pod umyvadlo, které je vybaveno prodlouženou pákovou baterií pro snadnější ovládání. To všechno vyžaduje speciální sanitární keramiku pro tělesně postižené.

Vana, nebo sprcha? A co vana s dvířky?

Přehodit nohu přes okraj běžné vany bývá pro jedince s omezenou pohyblivostí doslova nadlidský úkol. Jasnou volbou je proto sprchový kout. Pro vozíčkáře platí, že by sprchová vanička neměla být vyšší než dva centimetry. Součástí sprchového koutu je sedátko s madly HELP a sprchová baterie v pohodlném dosahu pro uživatele. Pro sprchový kout i pro vanu platí, že by měly mít protiskluzový nášlapný povrch.

Toaleta

Pokud se rozhodnete umístit v koupelně i toaletu, počítejte s tím, že vedle ní musí být dostatečně velký prostor pro vozík. Mísa pro vozíčkáře se instaluje ve výšce 46 cm, pro osoby pohybující se o berlích či seniory je pohodlnější výška 50 cm. Splachování je umístěno po straně a nechybí ani madla pro snadnější vstávání. Čerpáno: https://www.bydlemestylove.cz/inspirace/16-zarizujeme-bezbarierovou-koupelnu